wtorek, 3 lipca 2012

Niedrogie Arduino na Atmega8

Od pewnego czasu "bawię" się Arduino. Prosty sposób, by osoba nie mająca doświadczenie z mikrokontrolerami mogła się nimi zająć, bez żmudnego wgryzania się w detale.
Jednakże kiedy przychodzi moment, że trzeba przejść od prototypu to finalnego produktu, robi się problem. Najlepiej by było zaprojektować płytkę dedykowaną pod konkretne rozwiązanie. Ale kto ma czas? A co jeśli za jakiś czas zrezygnuję z budowanego urządzenia? Itd, itp...
Można użyć Arduino... Ale raz że duże, dwa - ciut drogie. Na szczęście niedrogie rozwiązanie istnieje; jest to wypuszczony przez AVT kit AVT2892/2 - minimoduł z mikrokontrolerem Atmega8.
Można zamówić cały kit, ale ja zamawiam tylko płytkę - z reguły atmegę mam, a poza kwarcem nic innego nie potrzebuję (ale o tym za chwilę).

Składanie modułu nie jest specjalnie trudne, nawet osoba nie mająca doświadczenia w lutowaniu SMD powinna sobie poradzić.

Moja lista elementów:

  • płytka
  • Atmega8A
  • kwarc 16MHz
  • 2x 22pF 0806
  • goldpiny
Nie lutuje z reguły układu stabilizatora, bo zasilanie to najczęściej osobna sprawa.

Po zlutowanie otrzymujemy zgrabny moduł, którego konfiguracja pinów wygląda następująco:


Kolejnym krokiem jest przygotowanie programatora - jakby nie patrzeć będzie potrzebny, gdyż albo będę używać modułu USB<->RS232, a to wymaga bootloader, albo wgrywać programy bezpośrednio, co wymaga programatora.
Osobiście używam AVRPROG v2 (firmy AndTech). Z początku nie chciało działać, ale po chwili odgadłem powód - niepoprawna konfiguracja w pliku programmers.txt :

avrisp.name=AVR ISP
avrisp.communication=serial
#oryginalna wartość: stk500v1
avrisp.protocol=stk500v2

Teraz tylko upload bootloadera, co warto wykonać, bez względu na to, jak będziemy w przyszłości wgrywać programy. Po prostu zostaną ustawione FUSE bity :)

A zweryfikowć FB można następująco:

avrdude -p atmega8 -c stk500v2 -P /dev/ttyACM0 -U lfuse:r:-:h -U lfuse:r:-:b -U hfuse:r:-:h -U hfuse:r:-:bPowinniśmy otrzymać: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz